Военният санаториум в Поморие няма да се приватизира

24.11.2016 г. Военният санаториум в Поморие няма да се приватизира

 Комисията по отбрана проведе своето 59-то заседание във ВМА. Благодарение на дисциплината, на направената реформа, на намалените разходи по редица пера дълговете на лечебното заведение към момента са под 30 млн.лв., при  близо 230 млн.лв. към 30 юни 2014 г.

Спирдон Спирдонов

Министерството на отбраната търси подкрепа от Народното събрание за санаториума в Поморие. Това бе посочено на днешното изнесено заседание на Комисията по отбрана във ВМА. Става въпрос не за промяна на закон, а на наредба, която да позволи  санаториумът да работи и по НОИ.

Заместник-министърът на отбраната Десислава Йосифова, в присъствието и на постоянния секретар на отбраната д-р Добромир Тотев, отчете състоянието, дейностите и перспективите за развитие на санаториалното лечение в Министерството на отбраната, както и на многопрофилните болници към ВМА в Сливен, Пловдив, Варна и Плевен.
Председателят на комисията ген. Михо Михов посочи, че депутатите ще продължат да се интересуват от по-нататъшното развитие на проблема с болницата в Поморие и приветства решението на правителството за отпускане на 1 млн. лв. за извършване на ремонт. Той попита още защо за санаториумите в Банкя и Хисаря са се отделяли средства, а този в Поморие е изоставен. И изрази удовлетвореност, че все пак болницата на брега на Черно море няма да бъде приватизирана.

Припомняме, че на проведеното на 5 юли 2016 г. редовно заседание на Съвета по отбрана беше взето решение относно преструктуриране на Военно-медицинска академия (ВМА). По неговата сила ще бъде извършено трансформиране на ВМА, като Болница за долекуване, продължително лечение и рехабилитация „Св. Георги Победоносец“ - Поморие ще бъде извадена от нейния състав и апортирана в капитала на търговското дружество „Вита“ ЕООД – Велинград.

С това решение болницата в Поморие ще продължи да бъде държавна собственост, нейният персонал ще остане на работа и ще се запази социалната й функция за достъп на военнослужещите и цивилните служители от системата на Министерството на отбраната за лечение в нея.

Началникът на ВМА ген.-майор чл.-кор. проф. Николай Петров, д.м.н. запозна депутатите с финансовото състояние на болницата. Отчетът ясно показва, че благодарение на дисциплината, на направената реформа, на намалените разходи по редица пера дълговете на лечебното заведение към момента са под 30 млн.лв., при  близо 230 млн.лв. към 30 юни 2014 г. По отношение на годишния бюджетен баланс виждаме, че се топят големите задължения и вярвам, че с помощта и на министерство на отбраната ще финализирате тази тенденция на нулево ниво, заключи ген. Михов.

Една от перспективите на ръководството на болницата е създаването на Военномедицински университет. Ген. Михов прие това предизвикателство на фона на 52-та ВУЗ-а у нас, както се изрази той. Ген. Петров обясни, че става въпрос за випуск от 20 души, които при завършването си за военни лекари ще получават офицерските пагони и ще бъдат изпращани по частите. Според него Военномедицинският университет няма да бъде конкурент на останалите висши учебни заведения, включително медицински.

Експертът по сигурността Славчо Велков запозна присъстващите на заседанието с готовността на ВМА и подчинените и болници да участват в предотвратяването на опасностите от биотероризъм и осигуряването на новите задачи пред Въоръжените сили, поставяни от Закона за противодействие на тероризма, който предстои да бъде приет на второ гласуване от Народното събрание.

Предвид напрегнатата ситуация в Близкия Изток, той допусна, че е възможно да се увеличи обема на мигрантските вълни. Той допълни, че възможностите на ВМА за реакция при терористични атаки, в това число и биотероризъм, са подробно разписани в съответните нормативни актове.
Какви заболявания са открити при бежанците в регистрационно-приемателния център в гр. Харманли докладва полк. доц. Георги Попов от Клиниката по инфекциозни болести. Според него към момента няма открита масова зараза сред чужденците и призова да не се преекспонира и спекулира с темата. По думите му, ВМА може да реагира светкавично при кризисна ситуация в това отношение.

Преди началото народните представители имаха възможност да се запознаят с откритата в началото на месеца Клиника по Нефрология, и реновираните Аула и учебни зали.

Утре Народното събрание започва работата си с второто четене на промените на Закона за отбраната и Въоръжените сили, съобщи ген. Михов.

Снимкa: ВМА